لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی

تغییرات هورمونی در طی بارداری می‌توانند منجر به رشد بیش‌ازحد موها در نواحی اطراف شکم، سینه‌ها و دیگر قسمت‌های بدن شوند. اگرچه روش‌های متعددی برای از بین بردن موهای زائد وجود دارد اما خانم‌ها روشی را بیشتر ترجیح می‌دهند که نتیجه‌ی دائمی داشته باشد. لیزر موهایی زائد بدن، روشی ست که محبوبیت بسیاری را در میان افراد کسب کرده است، اما نگرانی‌های درباره ایمنی و بی‌خطر بودن آن وجود دارد. در هنگامی‌که باردار هستید، آیا انجام دادن این روش خوب است یا بد؟

در بسیاری از موارد اولین راه‌حل در ذهن زنان باردار برای رفع موهای زائد، استفاده از لیزر است ولی استفاده از این روش نگرانی مادر از تأثیر لیزر بر جنین را به دنبال خواهد داشت. درصورتی‌که شما باردار هستید و به دنبال بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد بدن خود می‌گردید با کلینیک لاغری و تناسب اندام دکتر ابوالحسنی تماس بگیرید. به‌منظور مشاوره و یا رزرو نوبت با شماره‌های 02122569006  و 02122581002  تماس بگیرید.

آیا انجام لیزر موهای زائد در دوران بارداری بی‌خطر است؟


به‌طورکلی، لیزر موهای زائد برای خانم‌های بارداری انجام نمی‌شود، دلایلی برای خودداری از لیزر موهای زائد در حاملگی وجود دارد. تأثیر روش‌های لیزری در موش‌های حامله موردمطالعه و بررسی قرار گرفت و نتایج آن نشان‌دهنده‌ی اثرات و عوارض نامطلوبی بودند. به خاطر نبود تحقیقاتی در این زمینه و عدم دسترسی به اطلاعاتی درباره‌ی نتایج منفی روی یک زن باردار و جنین در حال رشد او، اکثر پزشکان پیشنهاد می‌کنند که انجام روش لیزر موهای زائد را تا بعد از زایمان به تعویق بی اندازند. احتیاط نکردن کار درستی نیست، خصوصاً در دوران بارداری.

آیا در حین بارداری می‌توانیم برای قسمت بیکینی لیزر موهای زائد انجام دهیم؟


همان‌طور که در بالا به آن اشاره کردیم، به خاطر اثرات نامشخصی روی جنین در حال رشد و مادر، انجام لیزر موهای زائد در این دوره توصیه نمی‌شود. این روش با ایجاد آسیب گرمایی به فولیکول‌های مو عمل می‌کند و ازاین‌رو همیشه، ازلحاظ تئوریکی، یک خطر احتمالی برای زنان و کودکشان وجود دارد، خصوصاً در مناطق حساسی مانند ناحیه‌ی بیکینی؛ بنابراین، بهترین راه این است که در دوران حاملگی از انجام این روش خودداری شود.

نحوه‌ی کار لیزر موهای زائد چگونه است؟


درروش لیزر مو از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود که اشعه‌ی نوری متمرکزی را به فولیکول‌های موهای زائدتان ارسال می‌کند. این اشعه‌ی نوری قوی باعث تخریب فولیکول‌های مو و درنتیجه از بین رفتن موهای زائد می‌شوند. امواج نوری به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر در درون پوست نفوذ می‌کنند، بدون آنکه موجب تغییراتی سلولی گردند. اگرچه این روش برای از بین بردن موهای زائد از بدن شناخته‌شده است، اما هیچ شواهد و مدرک معلومی درباره‌ی عوارض آن بروی زنان باردار و جنینشان وجود ندارد.

مشکلات احتمالی ناشی از لیزر موهای زائد چیست؟


در لیزر موهای زائد از تشعشع غیر یون‌ساز استفاده می‌شود. این تکنیک گرمای آنی را برای برطرف کردن موی زائد از ریشه تولید می‌کند. اشعه‌ی نوری لیزر تنها به‌اندازه‌ی چند میلی‌متر به درون پوست نفوذ می‌کنند. اگرچه، تشعشع غیر یون‌ساز می‌تواند جذب بافت‌های اطراف آن ناحیه شوند. پزشکان اطمینان کاملی از تأثیر احتمالی این تشعشعات روی کودکتان ندارند.

  • در برخی از خانم‌های باردار، لیزر موهای زائد می‌تواند باعث دردی جزئی شود، بنابراین پزشکان و افراد حرفه‌ای در این زمینه از پمادهای بی‌حسی استفاده می‌کنند. مصرف این پمادها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود زیرا بدنتان می‌تواند هر چیزی را که روی پوستتان استفاده می‌کنید، جذب کند.
  • در هنگام بارداری، پوست شما بسیار حساس‌تر می‌شود. لیزر موهای زائد ممکن است موجب درد، قرمزی یا خارش شود که این موارد منجر به بروز مشکلات پوستی بیشتری خواهد شد.
  • مدت‌زمان و تعداد جلسات لیزر موهای زائد به چرخه‌ی رشد موهای شما بستگی دارد؛ اما تغییرات سطح هورمون‌ها در حین بارداری می‌تواند گاهی چرخه‌ی رشد مو را کوتاه‌تر سازد یا فولیکول‌های نهفته‌ی مو را تحریک کند؛ بنابراین برخی از زنان ممکن است رشد موی سریعی را در حین بارداری تجربه کنند.

آیا استفاده از کرم‌های موبر در حین بارداری بی‌خطر است؟


  • اول از هر چیز باید بگوییم که تغییرات هورمونی بدن می‌تواند باعث تغییراتی در تولید ملانین و درنتیجه باعث ایجاد درد بیشتری در حین درمان و تأثیر کمتر آن شود.
  • دلیل دوم این است که برطرف سازی مو با لیزر می‌تواند باعث گرفتگی عضلات شود، خصوصاً هنگامی‌که در ناحیه‌ی پایین شکم و ران‌ها انجام شود.
  • این روش، هنگامی‌که روی ناحیه‌ی بسیار حساس سینه‌ها و بیکینی در مراحل پایانی بارداری انجام می‌شود، موجب ناراحتی فرد خواهد شد. همچنین در دوران بارداری، پوست معمولاً بسیار حساس است و ممکن است احساس خارش، قرمزی یا درد در پوست خود داشته باشید.
  • پیش از اقدام به این روش، باید طول مدت درمانتان را در نظر داشته باشید که بین 6 تا 12 ماه به طول می‌انجامد. پس یعنی اینکه ممکن است انجام جلسات لیزر موها را تا آخرین مراحل بارداری‌تان ادامه دهید. در مراحل پایانی بارداری ممکن است پوست و دیگر قسمت‌های بدنتان حساس‌تر شوند. این باعث می‌شود که انجام آن برای شما آزاردهنده‌تر شود. همچنین دراز کشیدن یا حالت نشستن برای انجام لیزر در مراحل پیشرفته‌ی بارداری می‌تواند برای شما دشوار باشد.

اگر اقدام به بارداری کرده‌اید باید انجام لیزر موهای زائد را به تعویق بیاندازید؟


اگر در میانه‌ی درمان رفع موهای زائد با لیزر هستید و باردار شده‌اید، بهتر است درمانتان را به بعد از زایمان معوق کنید. همیشه می‌توانید از روش‌های دیگری جهت از بین بردن موهای زائد استفاده کنید. حتی اگر انجام لیزر موهایتان دست نگه‌دارید، باعث نمی‌شود که پیشرفت حاصله به حالت اولیه‌ای که در جلسه‌ی اول داشتید برگردد. پزشکتان می‌تواند تعیین کند که آیا می‌توانید درمان را در حین بارداری‌تان ادامه دهید یا متوقف کنید. همچنین باید با او درباره‌ی ایمنی روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد مانند الکترولیز، اپیلاسیون با موم و شیو کردن صحبت کنید.

روش‌های دیگر از بین بردن موهای زائد


الکترولیز

این روش بسیار دردناک است و هیچ‌گونه مطالعه‌ای که بی‌خطر بودن آن را در حین بارداری اثبات کند، صورت نگرفته است. الکترولیز گالوانیکی از یک جریان الکتریکی آنی برای تخریب فولیکول‌های مو استفاده می‌کند. مایع آمنیوتیکی که از کودک در رحم مادر محافظت می‌کند ممکن است تحت تأثیر این جریان قرار بگیرد، زیرا رسانای خوب الکتریکی می‌باشد؛ بنابراین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که تا به دنیا آمدن کودک از انجام این روش خودداری شود.

اپیلاسیون با موم یا وکس

در حین بارداری می‌توانید از روش اپیلاسیون با موم یا وکس استفاده کنید، اما بااحتیاط؛ زیرا پوست شما حساس می‌شود و موم انداختن می‌تواند باعث کبد شدن آن گردد. اگرچه این روش برای بعضی از خانم‌ها راحت‌تر و مؤثرتر از روش‌های دیگر می‌باشد.

کرم‌ها و پودرهای موبر

این محصولات حاوی موادی مانند کلسیم تیوگلیکولیک اسید و پودر سولفید باریم هستند که مو را تخریب می‌کنند. هیچ مدارک و دلایلی برای اثبات بی‌خطر بودن یا خطرناک بودن آن‌ها موجود نیست. اگرچه درصورتی‌که در حین بارداری‌تان نسبت به بوها حساس هستید، بوی تند و زننده‌ی مواد شیمیایی می‌تواند موجب مشکلاتی شود. این کرم‌ها همچنین می‌توانند موجب ایجاد حساسیت در پوستتان گردند.

شیو کردن یا تیغ کشیدن

شیو کردن (تیغ‌ کشیدن) راحت‌ترین و ارزان‌ترین روش جهت برطرف ساختن موهای زائد در دوران بارداری است. در این روش نیازی به لیزر، جریان الکتریکی، مواد شیمیایی نیست، اما بااین‌وجود باید در انجام آن احتیاط کنید. ممکن است برای شیو کردن نواحی قیر قابل‌دسترسی و در ناحیه‌ی پایینی از بدنتان به کمک نیاز داشته باشید. بارداری فقط نه ماه طول می‌کشد. می‌توانید از انجام همه‌ی روش‌هایی مانند الکترولیز، استفاده از کرم‌ها و اپیلاسیون دست نگه‌دارید و از بی‌خطرترین روش‌ها استفاده کنید. لیزر، الکترولیز و کرم‌ها و دیگر موارد را می‌توان بعد از زایمان انجام داد.

سؤالات متداول


آیا روش IPL در دوران بارداری بی‌خطر است؟

IPL یکی از جدیدترین روش‌های از بین بردن کامل موهای زائد می‌باشد. تأثیر آن کمتر از لیزر است زیرا انرژی آن از طریق یک لامپ نوری کوچک تولید می‌شود که امواج نوری ضعیف‌تر و پراکنده‌تر مختلفی را ایجاد می‌کند. استفاده از آن تنها به پوست و موهای بور محدود می‌شود. هیچ شواهدی درباره‌ی ایمن بودن یا نبودن این روش در زنان باردار موجود نمی‌باشد؛ بنابراین بهتر است برای انجام روش IPL تا بعد از زایمان صبر کنید. تغییرات هورمونی در حین بارداری می‌توانند سبب تغییراتی در رنگ‌دانه‌های پوست شود و غیرقابل‌پیش‌بینی هستند.

آیا مادر در دوران شیردهی می‌تواند لیزر موهای زائد انجام دهد؟

همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، انجام لیزر موهای زائد برای شما توصیه نمی‌شود. اگرچه هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان‌دهنده‌ی رابطه‌ی بین این روش با مضراتی احتمالی برای کودکتان باشد، بهتر است در این دوران تحت هیچ روش لیزری و تشعشعی قرار نگیرد. همچنین بسیاری از پزشکان به شما اجازه نمی‌دهند که در دوران شیردهی از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید زیرا بدن مادران شیرده مملو از هورمون‌ها می‌باشد و انجام این روش عوارضی را در پی خواهد داشت. همچنین انجام روش لیزر موهای زائد در زمان شیردهی می‌تواند سبب تغییراتی در تولید ملانین در بدن و نیز منجر به تجمع بیش‌ازحد یا کمترین مقدار تجمع رنگ‌دانه‌ها شود. کرم‌های بی‌حسی مانند پمادهای بی‌حسی موضعی که برای کاهش درد بعد از لیزر استفاده می‌شود می‌توانند از طریق خون وارد شیر شود؛ بنابراین بهتر است که لیزر موهای زائد را تا بعد از پایان دوره‌ی شیردهی به تعویق بی اندازید.

 

به این پست امتیاز دهید.
لیزر موهای زائد در دوران بارداری و شیردهی
4.6 از 5 رای